Pod krytom neba, najlepšie astronomické fotografie zo súťaže Astronómia fotografa roku 2018

V poslednej dobe porota fotografickej súťaže "Astronomický fotograf roka" ("Insight Investment Astronomy Photographer of the Year"), ktorá je držiteľkou Greenwichskej kráľovskej observatória, vymenovala víťaza a víťazov.

Tohtoročnou Grand Prix súťaže a víťazom v kategórii "Ľudia a vesmír" bol Brad Goldpaint z USA, ktorý vyhral 10.000 libier šterlingov za svoj absolútne úchvatný obraz s názvom "Soul Transport".

Fotografia sa naozaj ukázala skvelá: mimoriadny rámček spája červené skaly Moába, Utahu, USA s Mliečnou dráhou a galaxii Andromeda vpravo a vľavo. V strede kompozície Mesiac osvetľuje oblohu a v tejto chvíli fotografuje osamelý fotograf v diaľke..

A 15-ročný taliansky Fabian Dalpiaz (Fabian Dalpiaz) s fotografiou "Veľký jesenný ráno" sa stal "Mladým astropotórom roka".

V kategórii "Naše slnko" zvíťazil francúzsky Nicolas Lefaudeux (Nicolas Lefaudeux) s obrazom "Slnko kráľ, malý kráľ a boh vojny".

Zvláštna cena sirky Patricka Moora vyhrali čínski Tianhong Li (Tianhong Li) s obrazom "Galactic Encore".

V kategórii "kométy, planéty a asteroidy" získal Martin Lewis z Veľkej Británie fotografie s názvom "Grace of Venus".

Špeciálna cena "Robotický rozsah" získala britskú Damian Peach (Damian Peach) s fotografiou "Two Comet with the Pleiades".

Autor fotografie dokonca položil otázku: "Will Comet ER61 bude schopný dohnať so svojim zeleným súrodencom?".

V kategórii "Hviezdy a hmloviny" - taliansky Mario Cogo (Mario Cogo) s fotografiou "Prachový komplex južnej koruny".

V kategórii "Aurora" - opäť francúzsky Nicolas Lefadu (Nicolas Lefaudeux) s obrazom "Acceleration at Aurora Lane".

V kategórii "Naša Mesiac" vyhral španiel Jordi Delpej Borrell (Jordi Delpeix Borrell) s fotografiou "Invertované farby hranice medzi morom jasnosti a morom pokoja".

V kategórii "Galaxy" prvé miesto prevzal Steven Mohr z Austrálie s "NGC 3521, tajomnou galaxií".

V kategórii "Nebeské krajiny" - Ferenc Shemar (Ferenc Sz? M? R) z Maďarska s jeho "ne-sestupujúcou hviezdou".